Pacific Northwest 
 Gordon Setter Club

Subtitle

Specialties

PNWGSC Specialties 2015....Done and Done...

Pacific Northwest Gordon Setter Club Specialties…the Saga Continues…                                                                                                                                                                                                by…Judith Larkin, Show Chair

We eked out another one!  The annual gathering of the PNW clan took place in Bremerton, WA for the second year.  We were much more comfortable this year than last as everything wasn’t new to us.  We are treated like royalty by the Gig Harbor Kennel Club and we were parked in our own area with a beautiful covered area for our celebrations and silent auction.  Our Gordons were in heaven with the breezy weather…yes, the rain held off for them again in spite of predictions.  Oh the look of those feathers blowing in the breeze!  Our judges, Dr. Jill Warren, Mr. Wayne Thompson and Mr. Loren Morgan were pleased with the quality of our Gordons overall.  

We were joined this year by “out-of-towners” from Colorado, Wyoming and Alberta who didn’t leave unhappy.   We went back to two back-to-back specialties again after our singleton last year.  We were moving at the speed of light all day either grooming or showing.  Our day ended with Veteran Sweepstakes and our wonderful champagne buffet with PNW salmon, shrimp cocktail, crab and a myriad of other goodies.  We met under the canopy in the barbecue area and celebrated with our friends and judges as our Clan Gordon piper played and walked into the sunset.

Our celebrations continued Saturday night after the Gig Harbor show with our catered barbecue dinner and our huge silent auction which was a big success.  After dinner we sat and discussed the days and how great it was to be together again.

We were lucky to have so much help again this year.  Many thanks to Linda Drake for her service to our club by providing wonderful donated trophy baskets that were amazing, and the gift bag goodies.  She and Susan Hanneman and Sheryl Jardine helped provide the food for the champagne buffet on Friday evening.  Kim Newell embroidered beautiful Celtic themed tote bags for our gift bags for all entrants and also provided the etched ornaments for all. Thanks also to Bev and John Gorman for helping to get the gift bags together and the wonderful appetizers and Cathie and Mike Dang for beautifully decorating the ring.  Both were invaluable.   Thanks also to Show Secretary, Joyce Barnts and our ever patient Ring Steward, Anita Lustenberger.  Our club members always step up to the bar when we need them most.  They help to make everything come together for Event Chair, Barbara Young-Tompkinson and I and we are most grateful.

What will next year bring?  We know we will be back in Bremerton again and most of all…we’ll be enjoying our beautiful black and tans and the warmth of our wonderful Gordon friends.  We hope you will consider joining us in the magnificent Pacific Northwest.

Winners of the two Specialties...(top)  

Best of Breed:  Bronze GCH McQ Time to Crank It Up (C/D Cazier/R Quaco)

Best of Opposite Sex to Best of Breed: GCH McQ Time to Bring It On (M/R Quaco)

Winner of the second Specialty...(below)

Best of Breed:  CH Greenough’s Caveman in Blue Jeans (S/J Nelson)

 

Pacific Northwest Gordon Setter Club A.M. Specialty

Bremerton, WA

September 18, 2015

 

4-6 Mo. Puppy

Judge: Dr. Jill Warren

Puppy Dog 4-6 Mo (1)

1) Groovin Headbanger (N Freeman)

 

Best 4-6 Mo Puppy in Show:  Groovin Headbanger

 

Puppy Sweepstakes

Judge: Mr. Loren Morgan

 

Puppy Dogs, 6-9 Months (1/1 Abs)

Junior Dogs, 12-15 Months (1)

1) Sunrunners Believe in Semper Fi (B Young-Tompkinson/T Tompkinson)

Puppy Bitches, 6-9 Months ()

1) Pointsetter Tri-Sett Prodigy (W Greene)

 

Best in Sweepstakes:  Sunrunners Believe in Semper Fi

Best of Opposite Sex in Sweepstakes: Pointsetter Tri-Sett Prodigy

 

Regular Classes

Judge: Dr. Jill Warren

 

Puppy Dogs, 6-9 Months (1/1 Abs)

Junior Dogs, 12-18 Months (1)

1) Sunrunners Believe in Semper Fi (B Young-Tompkinson/T Tompkinson)

Bred-by-Exhibitor Dogs (2)

1) Sunrunner N Creeksidefrms Austin (B Young-Tompkinson)

2) Sassenach Oakisle Knight Sky (J Allinson/J Brown/R Tucker)

Open Dogs (4)

1) Creeksidefrm Absolutely Amazing (S/J Jardine)

2) Lochiel Sassenach Jake (P Volney/J/H Kavanagh)

3) Pointsetter’s Night Train Arrives @ Seasac (N Clark)

4) Blackthorn Habenera Just Dance (L Drake)

 

Winners Dog:  Sunrunners Believe in Semper Fi

Reserve Winners Dog: Sunrunner N Creeksidefrms Austin

 

Puppy Bitches, 6-9 Months (1)

1) ) Pointsetter Tri-Sett Prodigy (W Greene)

Bred-by-Exhibitor Bitches (1)

1) Sassenach Oakisle Lavender Sky (B/J Gorman/J Brown)   

                                                                                        

 American-Bred Bitches (2)

1) Sunrunner N Winteridge Zambuka (B Young-Tompkinson/J Clark/W Stauder)

2) Snowbound Winter Sizzle (J Larkin/K Newell)

Open Bitches (3)

1) Blackthorn’s Gaelic Gemstone (J Clark/A Ross)

2) Blackthorn’s Hatsoff to Charli (S/J Jardine)

3) Lochiel Irresistible Sassenach (P Volney/J Brown)

 

Winners Bitch: Blackthorn’s Gaelic Gemstone

Reserve Winners Bitch: Sassenach Oakisle Lavender Sky

 

Non-Regular Classes

Veteran Dogs- 7-9 yrs (1)                                                                                                                                                                1) CH Snowbound’s Fire and Ice CGC (J Larkin/K Newell)

Veteran Dogs- 11-13 yrs (1)

1) BIS BISS CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son (B Young-Tompkinson/J Tiano)

Veteran Bitches 7-9 yrs  (2)

1) CH Sunrunners Via Con Dios to Creekside (S Standish/B Young-Tompkinson)

2) GCH Sealgair N Sunrunner Serendipity (J Larkin/B Young-Tompkinson/N Moen)

Veteran Bitches 9-11 yrs  (1)                                                                                                                                                                   1) CH Seasac’s Shake Rattle N Roll (M Haggerty/N Clark)

 

Best of Breed Competition (3/3)

Best of Breed:  Bronze GCH McQ Time to Crank It Up (C/D Cazier/R Quaco)

Best of Opposite Sex to Best of Breed: GCH McQ Time to Bring It On (M/R Quaco)

Best of Winners: Blackthorn’s Gaelic Gemstone (J Clark/A Ross)

Select Dog: Ch Greenough’s Caveman in Blue Jeans (S/J Nelson)

Select Bitch: CH Sassenach Knight’s Caisteal (J Brown/R Tucker)

Best Veteran in Show: BIS BISS CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son                                                             Best Puppy in Show: Pointsetter Tri-Sett Prodigy

Best Bred By: Sunrunner N Creeksidefrms Austin

 

 

Pacific Northwest Gordon Setter Club P.M. Specialty

Bremerton, WA

September 18, 2015

 

Regular Classes

Judge: Mr. Wayne Thompson

 

Puppy Dogs, 6-9 Months (1 AB-1)

Junior Dogs, 12-18 Months (1)

1) Sunrunners Believe in Semper Fi (B Young-Tompkinson/T Tompkinson)

Bred-by-Exhibitor Dogs (2)

1) Sunrunner N Creeksidefrms Austin (B Young-Tompkinson)

2) Sassenach Oakisle Knight Sky (J Allinson/J Brown/R Tucker)

Open Dogs (4)

1) Creeksidefrm Absolutely Amazing (S/J Jardine)

2) Lochiel Sassenach Jake (P Volney/J/H Kavanagh)

3) Pointsetter’s Night Train Arrives @ Seasac (N Clark)

4) Blackthorn Habenera Just Dance (L Drake)

 

Winners Dog:  Creeksidefrm Absolutely Amazing                                                                                                            Reserve Winners Dog:  Lochiel Sassenach Jake

 

Puppy Bitches, 6-9 Months (1)

1) Pointsetter Tri-Sett Prodigy (W Greene)

Bred-by-Exhibitor Bitches (1)

1) Sassenach Oakisle Lavender Sky (B/J Gorman/J  Brown                                                                                                                                                                     American-Bred Bitches (2)

1) Sunrunner N Winteridge Zambuka (B Young-Tompkinson/J Clark/W Stauder)

2) Snowbound Winter Sizzle (J Larkin/K Newell)

Open Bitches (3)

1) Blackthorn’s Hatsoff to Charli (S/J Jardine)   

2) Lochiel Irresistible Sassenach (P Volney/J Brown)

3) Blackthorn’s Gaelic Gemstone (J Clark/A Ross)

 

Winners Bitch: Blackthorn’s Hatsoff to Charli

Reserve Winners Bitch: Sunrunner N Winteridge Zambuka

 

Non-Regular Classes

Veteran Dogs- 7-9 yrs (1)                                                                                                                                                                                                1) CH Snowbound’s Fire and Ice CGC (J Larkin/k Newell)

Veteran Dogs- 11-13 yrs (1)

1) BIS BISS CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son (B Young-Tompkinson/J Tiano)

Veteran Bitches 7-9 yrs  (2)

1) GCH Sealgair N Sunrunner Serendipity (J Larkin/B Young-Tompkinson/N Moen)

2) CH Sunrunners Via Con Dios to Creekside (S Standish/B Young-Tompkinson)

Veteran Bitches 9-11 yrs  (1)                        

1) CH Seasac’s Shake Rattle N Roll (M Haggerty/N Clark)

Brood Bitch  (3-AB 1)

1)  Blackthorn’s Gaelic Gemstone (J Clark/ARoss)

2) CH Sassenach Knight’s Caisteal (J Brown/R Tucker)

 

Best of Breed Competition (3/3)

Best of Breed:  CH Greenough’s Caveman in Blue Jeans (S/J Nelson)

Best of Opposite Sex to Best of Breed: CH Greenough Kilt Lifter From Amberlove (S/J Nelson)

Best of Winners: Blackthorn’s Hatsoff to Charli

Select Dog: Bronze GCH McQ Time to Crank It Up (C/D Cazier/ R Quaco)

Select Bitch: GCH McQ Time to Bring It On (m/R Quaco)

Best Veteran in Show: BIS BISS CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son

Best Puppy in Show: Pointsetter Tri-Sett Prodigy

Best Bred By: Sassenach Oakisle Lavender Sky

 

 

    

 

Veteran Sweepstakes

Judge: Mr. Loren Morgan

 

Veteran Dogs &-9 yrs (1)

1) Am/Can CH Snowbound’s Fire and Ice CGC  (J Larkin/K Newell)

Veteran Dogs 9-11 yrs (1)

1) Am/Can CH Snowbound’s Shady MacRae (J Larkin)

Veteran Dogs 11-13  (1)

1) BIS BISS Am/Can CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son (B Young-Tompkinson/J Tiano)

Veteran Bitches 7-9 yrs  (3)

1) CH Sunrunners Via Con Dios to Creekside (S Standish/B Young-Tompkinson)

2) Snowbound’s Winter Sizzle  (J Larkin/K Newell)

3) GCH Sealgair N Sunrunner Serendipity (J Larkin/B Young-Tompkinson/N Moen)

Veteran Bitches 9-11 yrs  (1)                                                                                                                                                                   1) CH Seasac’s Shake Rattle N Roll (M Haggerty/N Clark)

 

Best in Veteran Sweepstakes:  CH Seasac’s Shake Rattle N Roll (M Haggerty/N Clark)

Best of Opposite Sex in Veteran Sweepstakes:  BIS BISS Am/Can CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son

 

 

 

Specialty Results Prepared by: Judith Larkin

Email address: [email protected]

 

 

 

PNWGSC Specialties...2013..In the Books

It was bound to happen.  We’ve had eight years without rain for our Specialties.  This was the one.  The Pacific Northwest Gordon Setter Club managed to eke out most of the day before the wind came up and the rain came down right as our Clan Gordon Piper came into the ring to call in the Veterans.  In spite of it, we had a wonderful time! 

We keep trying to make sure we have enough time to get both our specialties done in one day by starting earlier.  We made it, but found it exhausting.  Could it be we are all getting a tad older??  Nah!  There is just so much to do.

Our morning began with 4-6 Month Puppy Competition filled with beautiful puppies.  They came from far and wide to compete.  We had entrants from Alberta, Canada, Oregon, and Nevada.  We really enjoyed watching the pups in the ring.  You know how puppies are! The winner hailed from Alberta by way of Oregon.  New Club member, Julie Allinson’s boy “Auggie” (Sassenach Oakisle Knight Sky) was the winner.

Our AM Specialty was judged by Mr. Hank Williams of Brush Prairie, WA.  He enjoyed the “setter weather” that began the day.  The Gordons strutted their stuff as the judge made his choice, Oregonian Deborah Burton’s Ch Willowglen’s In the Midnight Hour, handled by Jennifer Holmberg. He wrote later to tell us how much he enjoyed judging our Gordons.

The afternoon clouds began to gather in time for our Puppy Sweeps.  Unfortunately, we only had one entry this year.  All our pups from last year were the winning Gordons this year.  Sometimes we wish futurity was allowed! “Emmett” (Oakisle Sassenach Back in Time) owned by Jennifer Evans of Alberta sent her boy to walk away with this. 

Mr. Ken Murray came out from Illinois to judge our afternoon specialty.  Having handled Gordons before, we were very excited to get his opinions.  The clouds were getting blacker and moving in from the Pacific with a wicked wind.  Dogs…bitches…veterans...Best of Breed…we almost made it.  Ken’s pick for Breed was Am/Can Ch Sunrunners Untouchable owned by Barb Young-Tompkinson.  “Eli” looked really lovely. 

Our Premier Event of the Day was about to begin…Veteran Sweepstakes.  It began with a performance by club member Laura Burns and her Gordon girl, Gael.  They did a freestyle Celtic dance routine set to music from Riverdance.  The Piper from Clan Gordon of Tacoma, Mr. James Naismith, looked at me as the rain came down.  He headed into the ring in spite of the opening of the clouds.  When he began, the Veterans came into the ring and paraded around to the clapping and delight of the crowd.  From 7 yr. olds to 13, in they came.  Rain wouldn’t stop them.  The winner, Skyler, BIS BISS Am/Can Ch Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son, owned by Barb Young-Tompkinson and Jim Tiano strutted away with the ribbon just as the rain actually started to lessen.  It was as if the Gordons at the bridge knew it was time to let the sun shine on Skyler. 

As always, the PNWGSC crowd knows how to finish an event…salmon, champagne, shrimp cocktail, and a myriad of other finger foods ended the night as we toasted our dogs, our committee and the club.

Saturday night the club celebrated together by gathering after a meeting to celebrate with another sumptuous meal provided by our club barbecuers, George Drake and John Jardine.  We enjoyed our meal put together by Barb Young-Tompkinson, Linda Drake, and Sheryl Jardine while the winners of our silent auction and raffle were pulled.  Club member Joyce Barnts was the winner of the $200.00 gift card.   We ended our special nights by sitting around the firepit laughing together; old and new friends.  Another Specialty weekend ended with our stars…the black and tans asleep for the night.

And the winners are....

Pacific Northwest Gordon Setter Club

Shelton, WA

Friday, September 19, 2013 – AM

 

4-6 MONTH PUPPY COMPETITION (Mrs. Debbie K. Petersen)

4-6 MONTH PUPPY (4,0ABS)

Best 4-6 Month Puppy: Sassenach Oakisle Knight Sky (J Allinson/ J. Brown / R. Tucker)

Best Opposite 4-6 Month Puppy: Sassenach Oakisle Sky Fall (J. Brown/R. Tucker)

 

Regular Classes (Mr. Hank Williams )

Junior Dogs, 12-18 Months (1,0 ABS)

1.  Oakisle and Sassenach Back in Time, (J. Evans/ J. Brown/ R. Tucker)

Bred-by-Exhibitor Dogs (1,0 ABS)

1.  Sunrunners Atlantis, (B. Young-Tompkinson/ J. Clark)

American-Bred Dogs (1,0 ABS)

1.  Snowbound’s Arctic Blaze, (K./G. Joyner/J. Larkin)

Open Dogs (4,0 ABS)

1.  Snowbound’s Fire and Ice, (J. Larkin/K. Newell)

2.  Blackthorn’s Heir Apparent, (J. Clark/ A. Ross)

3.  Creekside Frm Absolutely Amazing, (S./J. Jardine)

4.  Blackthorn’s Habenera Just Dance, (L. Drake)

Winners Dog: Sunrunners Atlantis

Reserve Winners Dog: Snowbound’s Fire and Ice

NOVICE BITCHES (1,0 ABS)

1.   Blackthorn’s Hatsoff to Charli, (S./J. Jardine)

Bred-by-Exhibitor Bitches (4,0 ABS)

1.  Sunrunners Atalanta, (B. Young-Tompkinson/J.Clark)

2.  Sassenach Knight’s Caisteal, (J. Brown/R. Tucker)

3.  Schofield Rio Kia, (L. Watkins/ R. Schmidt)

4.  Cascade’s Ealasaid of Greycoach, (J./R. Tiano)

American-Bred Bitches (2,0 ABS)

1.  Sunrunner N Winteridge Zambuka, (B. Young-Tompkinson/J.Clark/W. Stauder)

2.  Snowbound’s Winter Sizzle, (J. Larkin/K.Newell)


Open Bitches (2,0 ABS)

1.  Willowglen’s After Midnight, (D. Burton)

2.  Blackthorn’s Gaelic Gemstone, (J. Clark/A. Ross)

Winners Bitch: Sunrunners Atalanta

Reserve Winners Bitch: Sassenach Knight’s Caisteal

 

Non-Regular Classes

Veteran Dogs, 7 -9 Years (1.0 ABS)

1.  Can GCH/ Am GCHEx Sassenach King of the Castle (J. Brown)

Veteran Dogs, 9-11 Years (1,0 ABS)

1.  BIS BISS Am/Can CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son, (B. Young-Tompkinson/J. Tiano)

Veteran Dogs, 11-13 Years (1,1ABS)

Veteran Dogs, 13 Years and older (1,0 ABS)

1.  BIS BISS Am/Can Ch  Tri-Sett Legal Limits Seasac, (N. Clark)

BEST VETERAN DOG: BIS BISS Am/Can CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son

VETERAN BITCHES, 7-9 YEARS (2,0 ABS)

1.  Am/Can CH Blackthorn’s Fast & Furious, (J. Clark/A. Ross)

2.  Seasac’s Shake Rattle & Roll, (M. Haggerty/N. Clark)

Veteran Bitches, 9-11 Years (1,0 ABS)

1.  Cascade’s Penny Lane, (J./R. Tiano)

BEST VETERAN BITCH:  Am/Can Ch Blackthorn’s Fast & Furious

Hunting Bitches (1,0 ABS)

1.  Gordon Hill Spring Seideadh, JH  (L. Burns)

Best of breed Competition (4,0 ABS)

Best of Breed:  CH Willowglen’s In the Midnight Hour, (D. Burton)

Best of Opposite Sex to Best of Breed: Sunrunners Atalanta, (B. Young-Tompkinson/J.Clark)

Best of Winners: Sunrunners Atalanta, (B. Young-Tompkinson/J.Clark)

Select Dog: Am/Can CH Sunrunners Untouchable, (B. Young-Tompkinson)

Select Bitch: Am/Can CH Blackthorn’s Fast & Furious, (J. Clark/A. Ross)

Best Bred-by Exhibitor: Sunrunners Atalanta, (B. Young-Tompkinson/J.Clark)

Best Veteran in Show: BIS BISS Am/Can CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son, (B. Young-        Tompkinson/J. Tiano)


Pacific Northwest Gordon Setter Club

Shelton, WA

Friday, September 19, 2013 – PM

 

PUPPY SWEEPSTAKES (Mrs. Dianna Kroll)

Junior Dogs, 12-15 Months (1,0 ABS)

1.  Oakisle and Sassenach Back in Time, (J. Evans/ J. Brown/ R. Tucker)

Best Puppy in Sweepstakes: Oakisle and Sassenach Back in Time

 

Regular Classes (Mr. Ken Murray)

Junior Dogs, 12-18 Months (1,0 ABS)

1.  Oakisle and Sassenach Back in Time, (J. Evans/ J. Brown/ R. Tucker)

Bred-by-Exhibitor Dogs (1,0 ABS)

1.  Sunrunners Atlantis, (B. Young-Tompkinson/ J. Clark)

American-Bred Dogs (1,0 ABS)

1.  Snowbound’s Arctic Blaze, (K./G. Joyner/J. Larkin)

Open Dogs (4,0 ABS)

1.  Snowbound’s Fire and Ice, (J. Larkin/K. Newell)

2.  Blackthorn’s Heir Apparent, (J. Clark/ A. Ross)

3.  Creekside Frm Absolutely Amazing, (S./J. Jardine)

4.  Blackthorn’s Habenera Just Dance, (L. Drake)

Winners Dog:  Snowbound’s Fire and Ice

Reserve Winners Dog: Oakisle and Sassenach Back in Time

NOVICE BITCHES (1,0 ABS)

1.   Blackthorn’s Hatsoff to Charli, (S./J. Jardine)

Bred-by-Exhibitor Bitches (4,0 ABS)

1.  Sunrunners Atalanta, (B. Young-Tompkinson/J.Clark)

2.  Sassenach Knight’s Caisteal, (J. Brown/R. Tucker)

3.  Cascade’s Ealasaid of Greycoach, (J./R. Tiano)

4.  Schofield Rio Kia, (L. Watkins/ R. Schmidt)

American-Bred Bitches (2,0 ABS)

1.  Snowbound’s Winter Sizzle, (J. Larkin/K.Newell)

2.  Sunrunner N Winteridge Zambuka, (B. Young-Tompkinson/J.Clark/W. Stauder)


Open Bitches (2,0 ABS)

1.  Willowglen’s After Midnight, (D. Burton)

2.  Blackthorn’s Gaelic Gemstone, (J. Clark/A. Ross)

Winners Bitch: Sunrunners Atalanta

Reserve Winners Bitch: Willowglen’s After Midnight

 

Non-Regular Classes

Veteran Dogs, 7 -9 Years (1.0 ABS)

1.  Can GCH/Am GCHEx Sassenach King of the Castle (J. Brown)

Veteran Dogs, 9-11 Years (1,0 ABS)

1.  BIS BISS Am/Can CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son, (B. Young-Tompkinson/J. Tiano)

Veteran Dogs, 11-13 Years (1,1ABS)

Veteran Dogs, 13 Years and older (1,1 ABS)

BEST VETERAN DOG: BIS BISS Am/Can CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son

VETERAN BITCHES, 7-9 YEARS (2,0 ABS)

1.  Am/Can CH Blackthorn’s Fast & Furious, (J. Clark/A. Ross)

2.  Seasac’s Shake Rattle & Roll, (M. Haggerty/N. Clark)

Veteran Bitches, 9-11 Years (1,0 ABS)

1.  Cascade’s Penny Lane, (J./R. Tiano)

BEST VETERAN BITCH:  Cascade’s Penny Lane

Hunting Bitches (1,0 ABS)

1.  Gordon Hill Spring Seideadh, JH  (L. Burns)

 

Best of breed Competition (4,0 ABS)

Best of Breed Am/Can CH Sunrunners Untouchable, (B. Young-Tompkinson)

Best of Opposite Sex to Best of Breed: Sunrunners Atalanta, (B. Young-Tompkinson/J.Clark)

Best of Winners: Sunrunners Atalanta, (B. Young-Tompkinson/J.Clark)

Select Dog: CH Willowglen’s In the Midnight Hour, (D. Burton)

Select Bitch: Am/Can CH Sealgair N Sunrunner Serendipity, (J. Larkin/B. Young-Tompkinson/N.           Moen)

Best Bred-by Exhibitor: Sunrunners Atalanta, (B. Young-Tompkinson/J.Clark)

Best Veteran in Show: BIS BISS Am/Can CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son, (B. Young-        Tompkinson/J. Tiano)

Best Brood Bitch:  Blackthorn’s Gaelic Gemstone, (J. Clark/A. Ross)

 

 


VETERAN SWEEPSTAKES (Mr. Ken Murray)

 

Veteran Dogs, 7 -9 Years (1.0 ABS)

1.  Can GCH/Am GCHEx Sassenach King of the Castle (J. Brown)

Veteran Dogs, 9-11 Years (1,0 ABS)

1.  BIS BISS Am/Can CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son, (B. Young-Tompkinson/J. Tiano)

Veteran Dogs, 11-13 Years (1,1ABS)

Veteran Dogs, 13 Years and older (1,0 ABS)

1.  BIS BISS Am/Can CH  Tri-Sett Legal Limits Seasac, (N. Clark)

BEST VETERAN DOG: BIS BISS Am/Can Ch Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son

VETERAN BITCHES, 7-9 YEARS (2,0 ABS)

1.  Am/Can CH Blackthorn’s Fast & Furious, (J. Clark/A. Ross)

2.  Seasac’s Shake Rattle & Roll, (M. Haggerty/N. Clark)

Veteran Bitches, 9-11 Years (1,0 ABS)

1.  Cascade’s Penny Lane, (J./R. Tiano)

BEST VETERAN BITCH:  Cascade’s Penny Lane

 

Best Veteran in Sweepstakes: BIS BISS Am/Can CH Cascade’s Sunrunner Here Comes the Son

Best of Opposite Sex in Veteran Sweepstakes: Cascade’s Penny Lane

 

 

 

 

 

Click on this link to get the Premium. 

Click on this link for the Judging Schedule. 

 

PNWGSC Celebrated It's Independence...2012

 September 21st was the big date for this year's specialties. We were back again in Shelton to celebrate our Inaugural Shows as an independently licensed AKC club. 

We are planning a wonderful time, as always, with wonderful dogs, great judges,beautiful hand-made trophies, fantastic meals planned and, of course, Gordon friends all around.

Below are the links to the premiums. You CAN enter by credit card or fax this year.  Information on premium.

Specialty Premium:  PNW Specialty Premium 2012

Judging Program:

PNWGSC 2011 Specialties

September 23rd and 24th are the big dates for this year's specialties.  We are back again in Shelton and there are four sets of points available in three days with the Gig harbor KC All-breed Shows.

Specialty Premium: GSCA PREMIUM LIST 11.pdf       

Judging Schedule:  click here

 

PNWGSC Specialties 2010

    Has another specialty passed? It seems I write these missives so often. I guess it's just that the warm Gordon Setter feeling lasts so long after we have our annual “meet and greet.”                     

 PNWGSC held it's first specialties under our new name and it truly was a meeting of the Pacific Northwest. We had entrants from Alaska, British Columbia, Washington, Idaho, Oregon and California, and I am pleased to say, people from all those areas went home happy. Several dogs finished and others benefited from the 4 and 5 point majors that held through 2 independent specialties and 2 all breed shows.

The weekend began early with an A/OA AKC Sanctioned Match on Thursday evening, It was a great opportunity for those young ones to practice for the next day. Club members Laura Burns and Bill Greene were our Obedience judges.

 

The nice Fall weather held for us on Friday with the slight mist in the morning which lifted as in Brigadoon to a a lovely warm afternoon with a slight breeze...Perfect for those Gordon feathers to waft in the wind. Our evening fireside dinner and “chats” that followed were outstanding as always. Barbara Young-Tompkinson was our chief chef on Friday and there was not an unhappy face in the crowd.

 

The weather on Saturday was more “northwest.” The cool rain dominated a good part of the day but our Gordons at the Bridge took control and gave us the beautiful evening for our second specialty. We fought the dark, but our judge of the evening was undaunted and we even got our Brood Bitch class finished before the sun faded completely. Dinner that evening was later, but chef Susan Hanneman's Mexican Chili was gone in a flash. (Her recipe is on our website http://www.pnwgs.org/.) Our reveling by the fire went on much later. It's a good thing we were friends with the “Specialty Police” as the laughter seemed to go past “lights out.”

 

Our judges were very happy with our presentation and commented on the soundness of the breed as a whole. One judge was extra pleased with the superior bites and fronts and the other commented on their conditioning.

 

The show committee would like to thank those persons who traveled quite a distance to visit with us this year, from Alaska, Joy Bryan-Dolsby and Sue Davis, and the Californians, M. E. Papin and Honor West as well as Denise Paquette who also helped out by judging our A Match. We certainly appreciate your support and hope to see you again next year.

 

As always, our specialties were a rousing success. They are a lot of work, but those of you who know us, know the members of PNWGSC work hard, but we play even harder. We all had a wonderful time and hope more of you will join us next year as we bring the clan Gordon back together for another round of beautiful black and tans and good fun.

 

Results:

Friday Sweepstakes:

Judge: Kathleen Egeland-Brock

Puppy 6-9 month Dogs

1    Sunrunner N Winteridge X-Caliber (C. Clark, B Young-Tompkinson, W. Stauder, J. Clark)

Puppy 9-12 month Dogs
1    Relativity Atomic Power (C. Gilleland, D. Paquette)

Puppy 12-18 month Dogs

1    Bit O'Gold Good To Go (T Fleming, F. McLaughlin. P. Nowak)

Puppy 6-9 month Bitches

1    Sunrunner N Winteridge Xs N Os (B. Young-Tompkinson, J. Clark)

Puppy 12-18 month Bitches

1    Blackthorn's Gaelic Gemstone (J. Clark, A. Ross)

 

Best in Sweepstakes  Bit O'Gold Good To Go    

Best Opposite in Sweepstakes  Sunrunner N Winteridge Xs N Os

 

Regular Classes:Friday

Judge: Mr. Walter Sommerfelt

Puppy 6-9 month Dogs

1    Sunrunner N Winteridge X-Caliber (C. Clark, B Young-Tompkinson, W. Stauder, J. Clark)

Puppy 9-12 month Dogs

1    Relativity Atomic Power  (C. Gilleland, D. Paquette)

Puppy 12-18 month Dogs

1    Bit O'Gold Good To Go (T Fleming, F. McLaughlin. P. Nowak)

Bred By Exhibitor Dogs

1    Sunrunner Veni Vidi Vici (B. Young-Tompkinson, J. Clark)

American Bred Dogs

1    Amethyst's Surprising Andrew (R. & J. McKee)

2    Snowbound's Arctic Blaze (G. & K. Joyner, J. Larkin)

Open Dogs

1    Sealgair Abrasax Special Edition (S. Pratt, N. Moen)

2    Willowglen's In the Midnight Hour  (D. Burton)

3    Snowbound's Fire & Ice  (J. Larkin, K. Newell) 

4    Amethyst's Hurrican Mason (K. McKee, DVM)

 

Winners Dog   Sunrunner Veni Vidi Vici

Reserve Winners Dog   Bit O'Gold Good To Go

Veteran Dogs

1    BIS BISS AM/CAN CH Sealgair Good Lookin' (B. Young-Tompkinson, N. Moen)

 

Puppy 6-9 month Bitches

1    Sunrunner N Winteridge Xs N Os (B. Young-Tompkinson, J. Clark)

Puppy 12-18 month Bitches

1    Blackthorn's Gaelic Gemstone (J. Clark, A. Ross)

Bred By Exhibitor Bitches

1    Thendia Dream Weaver  (K. Bronzini, M.E. Papin)

2    Posterity's Tecum Semper  (C Froats, D. Paquette)

American Bred Bitches

1    Snowbound's Fiona McLeod  (K. Newell, J. Larkin)

2    Cascade's Sunrunner Michele (B. Young-Tompkinson)

Open Bitches

1    Thendia's Dream Catcher (K. Bronzini, M.E. Papin)

2    Moonsetter Enduring Freedom Sureshot  (S. & V. Davis, H. Moon)

3    Willowglen's After Midnight  (D. Burton)

4    Cascade's Emersom Good Times  (D. Jenkins, J. Tiano)

Winners Bitch  Thendia Dream Weaver  

Reserve Winners Bitch  Thendia's Dream Catcher  

Best Of Breed

BIS BISS CH Cascade's Sunrunner Here Comes the Son  (B. YoungTompkinson, J. Tiano)  

Best Opposite to Best of Breed                                                                                                          Ch. Lennox Blazing Courageous (H. West) 

Best of Winners                                                                                                                       Sunrunner Veni Vidi Vici (B. Young-Tompkinson, J. Clark)

Best Puppy in Regular Classes:                                                                                                  Sunrunner N Winteridge X-Caliber (C. Clark, B Young-Tompkinson, W. Stauder, J. Clark)

Best Bred By Exhibitor                                                                                                                 Sunrunner Veni Vidi Vici (B. Young-Tompkinson, J. Clark)

Best Veteran                                                                                                                                       BIS BISS AM/CAN CH Sealgair Good Lookin' (B. Young-Tompkinson, N. Moen)

Select Dog                                                                                                                                         CH. Gilnockie Grtlnd Th 1 Ur Ma Warnd U Bout  (J. Bryan-Dolsby, S. Armstrong)

Select Bitch                                                                                                                                 Am/Can CH Sealgair 'N Sunrunner Serendipity (J. Larkin, B. Young-Tompkinson, N. Moen)

Brood Bitch                                                                                                                                 Am/Can Ch Sealgair 'N Sunrunner Serendipity (J. Larkin, B. Young-Tompkinson, N. Moen)

Saturday Puppy Sweepstakes :   (from Gig Harbor KC Show)                                 Judge Carol Sommerfelt                                                                                Puppy 6-9 month Dogs                                                                                                                    1    Sunrunner N Winteridge X-Caliber (C. Clark, B Young-Tompkinson, W. Stauder, J. Clark)      
Puppy 6-9 month Bitches                                                                                                                                      1    Sunrunner N Winteridge Xs N Os (B. Young-Tompkinson, J. Clark)                                            Puppy 12-18 month Bitches                                                                                                                                      1    Blackthorn's Gaelic Gemstone (J. Clark, A. Ross)

Best in Sweepstakes  Sunrunner N Winteridge X-Caliber

Best Opposite in Sweepstakes  Sunrunner N Winteridge Xs N Os

 

Saturday Regular Classes                                                                                                             Judge: Hal Engle, DVM

Puppy 6-9 month Dogs

1    Sunrunner N Winteridge X-Caliber (C. Clark, B Young-Tompkinson, W. Stauder, J. Clark)

Puppy 9-12 month Dogs

1    Relativity Atomic Power  (C. Gilleland, D. Paquette)

Puppy 12-18 month Dogs

1    Bit O'Gold Good To Go (T Fleming, F. McLaughlin. P. Nowak)

Bred By Exhibitor Dogs

1    Sunrunner Veni Vidi Vici (B. Young-Tompkinson, J. Clark)

American Bred Dogs

1    Snowbound's Arctic Blaze (G. & K. Joyner, J. Larkin)                                                                       2    Amethyst's Surprising Andrew (R. & J. McKee)                                                                          Open Dogs                                                                                                                                        1    Amethyst's Hurricane Mason (K. McKee, DVM)                                                                             2    Winteridge Magic Touch (S. Hanneman, B. Young-Tompkinson, W. Stauder)                                 3    Snowbound's Fire & Ice  (J. Larkin, K. Newell)                                                                               4    Relativity Out of the Gate  (D. Paquette)

Winners Dog   Sunrunner Veni Vidi Vici                                                                                     Reserve Winners Dog  Amethyst's Hurricane Mason                                                                    Puppy 6-9 month Bitches

Puppy 6-9 month Bitches                                                                                                                   1   Sunrunner N Winteridge Xs N Os (B. Young-Tompkinson, J. Clark)

Puppy 12-18 month Bitches

1    Blackthorn's Gaelic Gemstone (J. Clark, A. Ross)                                                                         Bred By Exhibitor Bitches                                                                                                             1   Cascade's Eleanor Rigby (J. & R. Riano)                                                                                    2   Posterity's Tecum Semper  (C Froats, D. Paquette)                                                                     American Bred Bitches                                                                                                         1   Cascade's Sunrunner Michele (B. Young-Tompkinson)                                                               2   Snowbound's Fiona McLeod  (K. Newell, J. Larkin)                                                                            Open Bitches                                                                                                                           1   Cascade's Ealasaid of Greycoach  (J. & R. Tiano)                                                                       2   Thendia's Dream Catcher (K. Bronzini, M.E. Papin)                                                                   3   Blazens Starry Knight  M. Uwaydah)                                                                                         4   Moonsetter Enduring Freedom Sureshot  (S. & V. Davis, H. Moon)

Winners Bitch    Cascade's Sunrunner Michele                                                                              Reserve Winners Bitch     Cascade's Ealasaid of Greycoach 

Brood Bitch                                                                                                                                Am/Can Ch Sealgair 'N Sunrunner Serendipity (J. Larkin, B. Young-Tompkinson, N. Moen)

Best of Breed                                                                                                                                      Ch Lennox Blazin Courageous   (H. West)                                       

Best Opposite to Best of Breed                                                                                                          BIS BISS CH Cascade's Sunrunner Here Comes the Son  (B. YoungTompkinson, J. Tiano)  

Best of Winners                                                                                                                      Sunrunner Veni Vidi Vici (B. Young-Tompkinson, J. Clark)

Best Puppy                                                                                                                             Sunrunner N Winteridge Xs N Os (B. Young-Tompkinson, J. Clark)                             

Best Bred By Exhibitor                                                                                                                Sunrunner Veni Vidi Vici (B. Young-Tompkinson, J. Clark)           

Select Dog                                                                                                                                         CH. Gilnockie Grtlnd Th 1 Ur Ma Warnd U Bout  (J. Bryan-Dolsby, S. Armstrong)

Select Bitch                                                                                                                                Thendia Dream Weaver  (K. Bronzini, M.E. Papin)            

CONGRATULATIONS TO ALL!    

                                                                                                                                                        

Members Area

Calendar

No upcoming events

Recent Blog Entries

Recent Forum Posts

Happy Birthday To You!

 

Recent Photos

Send to a friend

Visitors to our site

Newest Members

Printing Center USA

Thank you to Printing Center USA for providing us these amazing high quality versions of our calendar available for online viewing. You can learn more about all the wonderful products and services they offer on our links page.  Click here..